Yozgat Bozok Üniversitesi

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Amerika Birleşik Devletleri Stanford Üniversitesi'nin öncülüğünde ABD'li ve Hollanda'lı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından, çeşitli bilimsel kriterlerin dikkate alınarak hesaplanması ile oluşturulan, alanında en az 5 makale yayınlamış 7 milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirilmiş ve 1996 - 2019 yılları arasında "Scopus Özet" ve "Atıf Veri Tabanı" üzerinden elde edilen bilgilere göre, dünyada %2’lik dilime giren bilim insanları belirlenmiş ve yapılan çalışma sonucunda “ World Top %2 Scientists List” oluşturulmuştur. Bu liste ise ScienceDirect PLOS Biology dergisinde yayınlanmıştır.
Araştırmanın, bilim insanlarının “Kariyer Boyu” yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak oluşturulduğu sıralamada 159.684 bilim insanı, Sadece 2019 yılı çalışmaları incelendiği “Yıllık Etki” kategorisinde ise yüzde 2’lik dilime giren 161.442 bilim insanının listede yer almıştır.
"Kariyer Boyu" kategorisinde hazırlanan listeye ülkemizden 614, "Yıllık Etki" kategorisinde hazırlanan listeye ise 857 akademisyen girmiştir. 
Bölümümüz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat UZAM hem "Kariyer Boyu" hem de "Yıllık Etki" kategorisindeki listeye girme başarısı göstermiştir.


Her iki listeye https://lnkd.in/deHaync adresinden ulaşılabilir.

 

Bölümümüz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat UZAM'ın TÜBİTAK tarafından desteklenmiş olan 112M229 numaralı ve "Esnek Üretim Sistemlerinde Petri Ağları Temelli Kördüğüm Önleme İçin Yeni Yöntemler Geliştirilmesi Üzerine Teorik Çalışmalar" başlıklı projesi için yapmış olduğu Proje Performans Ödülü (PPÖ) başvurusu TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Destek Grubu (MAG) Grup Yürütme Kurulunun 01/10/2020 tarih ve 171 sayılı toplantısında görüşülmüş ve Prof. Dr. Murat UZAM'a Proje Performans Ödülü verilmesine karar verilmiştir.

 

Görsele tıklayarak ödülle alakalı proje çıktılarını görebilirsiniz.