Yozgat Bozok Üniversitesi

ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

Bozok Üniversitesi Mühendislik-Mimarlik Fakültesi' ne bağlı bulunan Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ilk olarak 2003-2004 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü,alanında eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, coğrafya, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler.

Kent planlama, ulusal bir yerleşme ve kalkınma planı çerçevesi içinde ve bilimsel yöntemlere dayanilarak yapilan arastirma, plan, program ve projelerin hazirlanmasini ve bu amaçla girisilecek çabalarin gerçeklestirilmesini kapsayan bir disiplindir. Bölümümüzün özgörevi;farkli ölçeklerdeki mekani olusturan ve dönüstüren, süreçleri, araçlari ve bunlarin olasi sonuçlarini ülke kültürü ve gerçekleri gözönünde tutularak; çevreye duyarli yeni vizyonlar gelistirebilecek bilgiye sahip, sorunlara toplum ve kamu yararini gözeten katilimci yaklasimla alternatifçözümler arayan, disiplinler arasi çalismaya yatkin, düsünen, sorgulayan, analiz edebilen, iletisim yetenegi gelismis, liderlik özelligine sahip, evrensel standartlarda uygulamaya yönelik sorumluluk alabilecek mesleki etige sahip sehir ve bölge plancilari yetistirmektir.

Sehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün amaci, "Bölge Planlama", "Kentsel Planlama", "Kentsel Tasarim", "Kentsel Koruma ve Yenileme" konularinda bilimsel çalisma ve arastirma yapabilecek, bilimsel katkida bulunabilecek, uygulama alaninda basarili çalismalar yürütebilecek ögrenciler yetistirmektir. Amaç, yasanabilir ortamlar yaratilmasina yön verecek politikalari saptayarak, bunlarin uygulanmasinda ve denetlenmesinde önderlik edecek, sistemli bir düsünme bilincine sahip bireyler yetistiren egitim-ögretim vermektir.